BORCAD

Tržby 2002 -2012

+200 %

Severomoravská společnost Borcad dělí svoji výrobní aktivitu rovnoměrně mezi dvě rozdílné disciplíny. Na jedné straně zásobuje vlakové soupravy sedadly, lůžky i lehátky, na straně druhé vyrábí sofistikovaná křesla a postele pro gynekologii a porodnictví.

Úspěch přišel na exportním trhu

Po listopadu 1989 našel inženýr Ivan Boruta odvahu založit vlastní firmu. Vybral si příhodný čas i odvětví. Porevoluční československé vagonky totiž zoufale potřebovaly nové dodavatele vnitřního vybavení kolejových vozidel. Borcad se tak stal jediným českým výrobcem vlakových sedadel. Poté, co Ivan Boruta zjistil, že podobná situace panuje už deset let také na evropském trhu porodnických křesel a lůžek, se firma pustila i do tohoto odvětví. Rychle svými výrobky zaplnila mezeru na trhu a dnes s nimi slaví úspěchy na každém kroku.

S designérem Jiřím Španihelem spolupracuje Borcad od počátku výroby. Právě kvalitní a promyšlený design, který je integrální součástí každého výrobku, umožnil firmě Borcad začít relativně brzy vyvážet své produkty do zahraničí. Úspěšné působení na exportním trhu posunulo firmu z pozice regionálního výrobce na úroveň silného a stabilního podniku s desítkami zaměstnanců. V současnosti Borcad úspěšně vyváží v obou svých odvětvích a do zahraničí putuje téměř 70 % veškeré jeho produkce.

Inovace na prvním místě

Borcad však nezanedbává ani český trh. V současnosti dodává sedadla do všech vlakových souprav vyráběných či rekonstruovaných českými i slovenskými výrobci. Výrobky značky Borcad tak musejí vyhovět vysokým nárokům cestujících v Pendolinu i v regionálních spojích. Proto Borcad věnuje velkou pozornost neustálým inovacím. Nové výrobky jsou stále lehčí, odolnější, variabilnější, krásnější a mají množství doplňků. Díky těmto vlastnostem se Borcad stal dodavatelem takových výrobců jako Siemens nebo Stadler.

Na světovém trhu najdete vše, a pokud se tam chcete prosadit, musíte si položit otázku: Čím budeme výjimeční? My na ni odpovídáme: designem.

Ivan Boruta, jednatel, Borcad cz s.r.o.

Neustálá snaha přicházet s novými nápady pomáhá firmě Borcad vyniknout také mezi konkurencí v oblasti zdravotnické techniky. Při vývoji porodních lůžek a gynekologických křesel respektuje konstrukce i design aktuální trendy v oboru, například přítomnost otců u porodu nebo individuální polohování.

V pojetí společnosti Borcad je design důležitou součástí inovační strategie, svůj podíl na úspěchu firmy má proto i dvorní designér Jiří Španihel. Tento bývalý šéfdesignér Tatry Kopřivnice spolupracuje se severomoravskou firmou Borcad na každém výrobku od samotného vzniku firmy. Nadčasový a sofistikovaný design přinesl firmě kromě konkurenční výhody i dvojnásobné mezinárodní ocenění za design Red Dot Award, cenu za exportní inovace nebo Národní cenu za design.

Efektivita Designu

Mezi lety 2002–2012 vzrostly tržby společnosti Borcad téměř o 200 %.

Podíl exportu na prodeji výrobků Borcad neustále roste. V roce 2011 činil téměř 70 % celkového prodeje.

Borcad je držitelem dvou mezinárodních cen za design Red Dot Award z let 2011 a 2012. Firma získala v roce 2004 Národní cenu za design od Design centra ČR a v roce 2011 také zvláštní ocenění CzechTrade za exportní inovaci.

Další případové studie

WOW Prague

TON

Teta drogerie

Tescoma

TECHO

Technistone

Škoda Auto

Rock for People

RAVAK

pietro filipi

Ostrava

mmcité

Mattoni

LINET

KOMA Modular

JABLOTRON

Botas

Air Bank

Design Audit je nová služba, která pomáhá českým firmám zvýšit konkurenceschopost. Poskytujeme objektivní analýzu stavu designu ve vaší firmě, přinášíme obecná doporučení i návrhy řešení konkrétních problémů. Přečtěte si víc