TECHO

Obrat v roce 2010

1,12 mild. Kč

Skutečnost, že nábytkem značky Techo vybavují své stavby významní čeští i zahraniční architekti, svědčí o jeho úspěšném designu. Elegantní a nadčasové výrobky z dílen firmy Techo využívají návštěvníci Národní technické knihovny v Praze, zaměstnanci FIRMY ČEZ nebo České národní banky či studenti londýnské Queen Mary University.

Designem proti krizi

U počátku spolupráce českého výrobce a významných designérů však stála krize, která na firmu dopadla v roce 1995. Vedení přizvalo holandského designéra Hanse Verbooma, aby pro Techo vytvořil systém kancelářských stolů Arkus. Přestože se jednalo o riskantní krok, firmě se sázka na design vyplatila. Do dvou let od představení nového výrobku zdvojnásobil výrobce obrat, přičemž 80 % prodaných výrobků tvořil právě stolový systém Arkus.

Kromě Hanse Verbooma se dvorními spolupracovníky firmy stali Petr Kolář a Aleš Lapka z architektonického studia ADR, kteří navrhli stolový systém Focus oceněný v roce 2003 mezinárodní cenou Red Dot Award. Trio Kolář, Lapka a Verboom pak úspěch na kolbištích designu zopakovali v roce 2010 kancelářským stolem WOT. Ten je obdivován pro svůj minimalisticky elegantní vzhled i promyšlené užití lehké voštiny šetrné k životnímu prostředí.

Nábytek pro knihovnu i nemocnici

Další významní čeští i zahraniční designéři, jako je například Jiří Pelcl, Radim Babák, René Šulc, studio Olgoj Chorchoj nebo Craig Jones navrhli pro firmu variabilní škálu vybavení kancelářských prostor od pracovních stolů a židlí po sedací systémy i množství doplňků. Nadčasová tvarová čistota, široké možnosti kombinací a důraz na funkční řešení přesvědčily mnohé architekty, aby Techo přizvali k zařízení interiérů svých projektů. Úspěšná byla například kooperace s Evou Jiřičnou na interiérech knihovny Univerzity Tomáše Bati i konferenčního centra ve Zlíně nebo se studiem Projektil architekti na vybavení Národní technické knihovny v Praze. V zahraničí vybavilo Techo také Queen Mary a Margaret University ve Velké Británii, kancelář v Buckinghamském paláci či řadu nemocnic v Africe.

Funkční, ale ošklivý produkt je v dnešní době neprodejný.

Jiří Kejval, generální ředitel, Techo a.s.

Díky exportním úspěchům byla založena řada poboček společnosti v Evropě i Asii. Od roku 2008 je pak stoprocentním vlastníkem firmy Techo nizozemská skupina Royal Ahrend NV, která patří mezi tři největší výrobce kancelářského nábytku v Evropě. Techo je příkladem firmy, která investuje do kvalitního designu svých výrobků a tento postup se jí vyplácí. Důkazem rychlého vývoje firmy jsou i obraty společnosti. V roce 1995 vykazovala společnost obrat 150 mil. Kč, o patnáct let později se už pohybovala o řád výše: obrat přesáhl jednu miliardu korun.

Efektivita Designu

V roce 2010 činil obrat firmy 1,12 miliardy Kč, což představovalo více než sedminásobek obratu v roce 1995, kdy firma poprvé začala spolupracovat s designéry.

První významná spolupráce s designérem Hansem Verboomem v roce 1995 přinesla firmě dvojnásobný nárůst obratu. Jím navržený systém kancelářských stolů Arcus přitom tvořil 80 % prodaných výrobků.

Techo je držitelem dvou mezinárodních cen za design Red Dot Award z let 2003 a 2010, dvou cen Vynikající výrobek roku Design centra ČR a mnoha dalších ocenění.

Další případové studie

WOW Prague

TON

Teta drogerie

Tescoma

Technistone

Škoda Auto

Rock for People

RAVAK

pietro filipi

Ostrava

mmcité

Mattoni

LINET

KOMA Modular

JABLOTRON

Botas

BORCAD

Air Bank

Design Audit je nová služba, která pomáhá českým firmám zvýšit konkurenceschopost. Poskytujeme objektivní analýzu stavu designu ve vaší firmě, přinášíme obecná doporučení i návrhy řešení konkrétních problémů. Přečtěte si víc