TON

Nárůst zisku v roce 2011

+500 %

Ohýbanou židli Thonet číslo 14 zná skutečně každý. Tato ikona se objevuje na prvních stranách každé učebnice dějin designu. Málokdo však tuší, že se tentýž vzor již 150 let vyrábí stejným způsobem ve stejné moravské továrně. Ba co víc, v posledních letech přibývají slavné thonetce ambiciózní společnice, které se možná také jednou zapíší do historie designu.

Slavná tradice Thonetova nábytku

Jeden z prvních designérů v moderním slova smyslu Michael Thonet přesunul svoji slibně se rozvíjející výrobu na Moravu už v polovině 19. století. V Bystřici pod Hostýnem udržuje firma pod názvem TON tradici ohýbaného nábytku dodnes a týdně zde vyrobí 9 000 kusů židlí.

Pro slavného Thoneta navrhovali na počátku 20. století také architekti Jan Kotěra nebo Josef Hoffmann. Pod novým jménem uvedl znárodněný podnik TON (Továrny na ohýbaný nábytek) několik úspěšných modelů, avšak od 70. let výroba stagnovala a továrna se věnovala prodeji osvědčených historických vzorů.

V 90. letech se firma několikrát snažila obnovit tradiční spolupráci s designéry. Skutečně se jí to však podařilo až v roce 2004, kdy objevila německého designéra usazeného v Itálii Toma Kelleyho. Kelley navrhl pro TON například úspěšnou sérii Tonster a zároveň definoval nové možnosti prezentace firmy na veletrzích a také ovlivnil strategickou koncepci výroby sedacího nábytku.

Návrat k designu se vyplácí

I nadále má firma TON chuť oslovovat další perspektivní autory. Návrhy nových modelů pocházejí od designérů ze Švédska, Německa i Slovenska. V posledních letech pak dělají výrobci radost především mladí italští designéři. Němý sluha Petalo od Eugenie Minervy i nadčasové křeslo Merano od Alexe Gulfera slavily v roce 2011 úspěchy v mezinárodní soutěži Red Dot Award. Jen v prvním měsíci po získání zmiňované ceny za design se prodej křesla Merano zvýšil o 100 %.

U produktu je design jedním z nejvýznamnějších, nejcharakterističtějších a nejvíce determinujících atributů, hned vedle kvality, značky a ceny.

Jan Jůza, manažer marketingu, TON a.s.

Výrobci se však daří i spolupráce s českými designéry, kteří dokazují, že TON nemusí nutně znamenat pouze sedací nábytek. Pražské studio Olgoj Chorchoj navrhlo pro moravskou továrnu také veselé sáňky z typické ohýbané dřevěné kulatiny. Nejnověji firma sbírá ocenění s vtipným věšákem Tee od designéra Jana Padrnose. Jednoduchý dřevěný hranol s vyříznutými háčky zabere minimum místa, a přesto pojme množství kabátů, dokonce na něj dosáhnou i malé děti.

Ve firmě TON se již 150 let vyrábí nábytek žádaný po celém světě. Firma mohla zvolit pohodlný způsob obživy výrobou starých oblíbených vzorů. Místo toho vedení firmy na počátku tisíciletí učinilo významný krok a pustilo se do vývoje nových progresivních modelů, které firmě zajistily perspektivu dalšího růstu. Investice do kvalitního designu se společnosti TON vyplácí především na zahraničních trzích – český nábytek prodává ve více než 60 zemích světa.

Efektivita Designu

Spolupráce s designéry umožnila rozšíření modelové řady, zajistila pestrost sortimentu a podpořila otvírání nových prodejen.

Důsledkem toho zvýšila firma v roce 2011 pětinásobně zisk při obratu okolo 700 milionů Kč. Poté, co křeslo Merano získalo mezinárodní cenu Red Dot Award za design, se prodej tohoto výrobku zvýšil o 100 %.

Modely, které získaly cenu za design, dlouhodobě vykazují o třetinu lepší prodej.

Díky nezaměnitelnému vzhledu výrobku prodává firma ve více než 60 zemích světa.

Další případové studie

WOW Prague

Teta drogerie

Tescoma

TECHO

Technistone

Škoda Auto

Rock for People

RAVAK

pietro filipi

Ostrava

mmcité

Mattoni

LINET

KOMA Modular

JABLOTRON

Botas

BORCAD

Air Bank

Design Audit je nová služba, která pomáhá českým firmám zvýšit konkurenceschopost. Poskytujeme objektivní analýzu stavu designu ve vaší firmě, přinášíme obecná doporučení i návrhy řešení konkrétních problémů. Přečtěte si víc