JABLOTRON

Obrat systému OASIS v roce 2011

483 mil. Kč

Málokoho napadne, že i čidla bezpečnostních systémů potřebují kvalitní design. Pro jablonecký Jablotron je však tato idea již od poloviny 90. let součástí prodejní strategie, která firmě zajišťuje odbyt jejích produktů po celém světě.

Design, který je neustále na očích

Čidla, hlásiče a ovladače bezpečnostních systémů nebývají nejdůležitějšími vizuálními prvky obydlí, přesto jsou vzhledem ke svému umístění vystaveny neustálému pohledu uživatele. Nadčasovost a elegance jejich ztvárnění je proto často jedním z hlavních rozhodovacích kritérií zákazníka. Jablotron s touto strategií pracuje již léta a vzhledem k obchodování firmy doslova po celém světě nese tento postoj své ovoce.

Důležitým zlomem v produkci firmy Jablotron, která se od počátku 90. let věnuje výrobě zabezpečovacích systémů, byla spolupráce s průmyslovým designérem Ivanem Mouchou. Prvky, které Moucha pro Jablotron od poloviny 90. let navrhl, se staly historicky nejúspěšnějšími produkty firmy. Ředitel Jablotronu Dalibor Dědek o této spolupráci tvrdí: „Pan Ivan Moucha pro nás navrhl tak dobrý design, že výrobky s jeho rukopisem dnes hlídají majetek lidí doslova po celém světě.“

Úspěšný příběh velkého mobilu

Kromě Ivana Mouchy začal Jablotron spolupracovat i s designéry Jiřím Dostálem a Janem Tučkem. Právě Tučkova práce na sérii prvků alarmu JA-80 Oasis přinesla firmě množství ocenění včetně ceny za Vynikající výrobek roku 2005 Design centra ČR. Pro dceřinou společnost Jablocom pak Jan Tuček, který se kromě práce pro Jablotron věnuje navrhování automobilů, zpracoval design GSM telefonu uvedeného v roce 2006 na trh pod názvem GDP-04.

Dokonalá technologie v ošklivém a nepohodlném provedení nikoho nenadchne.

Dalibor Dědek, ředitel společnosti Jablotron

Inteligentní stolní telefon přijímající mobilní signál umožňuje propojení s počítačem, analogovou telefonní linkou i připojení k internetu. Tento telefon získal popularitu nejen mezi seniory, kterým byl původně určen, ale především jako reprezentativní a výkonný přístroj do kanceláří. Pro úspěch tohoto produktu byl klíčový nadčasový design i promyšlené funkční řešení a díky nim dodnes najdeme tento telefon v portfoliích mnoha evropských mobilních operátorů.

Jablotron představuje ambiciózní firmu, pro kterou spolupráce s designéry znamená nejen zvýšení konkurenceschopnosti stávající řady produktů, ale i motivaci vyvíjet produkty nové. Úspěchy telefonního přístroje GDP-04 navíc vyvracejí předsudek, že všichni uživatelé preferují trend stálé miniaturizace mobilních telefonů.

Efektivita Designu

Celkový roční obrat společnosti se pohybuje okolo 1 miliardy Kč.

Díky kvalitnímu designu se firmě daří úspěšně exportovat, a tak podíl vývozu na celkovém obratu společnosti činí 72 %.

Systém Oasis, který byl navržen Janem Tučkem, od svého uvedení na trh neustále prudce zvyšuje prodej. V roce 2011 dosáhl obrat tohoto produktu více než 483 milionů Kč.

Systém JA-60 v nadčasovém designu Ivana Mouchy drží i po 10 letech stabilní obrat, který v roce 2011 činil 153 milionů Kč.

Další případové studie

WOW Prague

TON

Teta drogerie

Tescoma

TECHO

Technistone

Škoda Auto

Rock for People

RAVAK

pietro filipi

Ostrava

mmcité

Mattoni

LINET

KOMA Modular

Botas

BORCAD

Air Bank

Design Audit je nová služba, která pomáhá českým firmám zvýšit konkurenceschopost. Poskytujeme objektivní analýzu stavu designu ve vaší firmě, přinášíme obecná doporučení i návrhy řešení konkrétních problémů. Přečtěte si víc