KOMA Modular

Tržby v roce 2015

+46 %

Obytné nebo užitné moduly měly mezi širokou veřejností dlouho pověst ponurých kontejnerů. I ty nevětší skeptiky však musel přesvědčit český pavilon na výstavě EXPO 2015 v Miláně. Inovativní modulární stavba získala bronzovou medaili za architekturu a metodu výstavby a potvrdila mnohaletý růst jednoho z nejúspěšnějších moravských exportérů.

Společnost KOMA Modular vznikla v roce 1992 v moravských Vizovicích na základech původní výroby maringotek ZD Vizovice. Nově vzniklá firma se přeorientovala na produkci obytných a sanitárních modulů, které vyvážela do Německa a Holandska. Postupným vývojem začala být KOMA schopná zajistit komplexní řešení modulárních staveb pro různé účely. Vyvinula moduly, které je možné na místo dopravit letecky, nízkoenergetické moduly nebo protivýbuchový kontejner.

Neustálý systém inovací zajistil firmě růst i pozici lídra na regionálním trhu. Ačkoli produkty firmy jsou převážně užitkové, a zdálo by se, že estetika není prioritou při jejich výrobě, zahrnula firma design mezi své inovační strategie. K první spolupráci s architekty vedení firmy přistoupilo v roce 2000, povzbuzeno Zlatou medailí z veletrhu IBF v Brně. Se zahraničními architekty firma spolupracovala například na designu modulárních restaurací pro řetězec McDonald’s v ČR, na Slovensku a v Holandsku.

Kontinuální spolupráce s českým architektonickým studiem CHYBIK + KRISTOF Associated Architects vygradovala úspěšným projektem českého pavilonu na mezinárodní výstavě EXPO v Miláně 2015. V této stavbě se setkala filozofie firmy se současnými světovými architektonickými trendy. Nízkoenergetická modulární stavba byla účelná, efektivně provedená, po skončení výstavy ji bylo možné rozložit a po převozu znovu sestavit. V rámci milánské výstavy získal pavilon bronzovou cenu za architekturu a metodu výstavby a přidal se tak k historicky úspěšným českým účastem na světových výstavách, jejichž tradice provázela téměř celé 20. století. Nejen díky výjimečnému ohlasu této stavby se firmě v roce 2015 podařilo zvýšit meziroční tržby z prodeje svých výrobků a služeb o 46 %. V stejném roce získala celostátní ocenění Firma roku.

Vedení společnosti však oceňovaná zakázka nenechala usnout na vavřínech. Dál buduje svoji pozici i v méně exponovaných odvětvích. Kontinuálně propaguje výstavbu modulárních školek (tou první byla školka v Rychnově u Jablonce), realizuje výstavbu pro humanitární projekty i zázemí pro velké sportovní akce. 80–90 % produktů je vyváženo do zahraničí.

Vedení firmy prohlašuje: „Máme jasnou strategii povýšit modulární výstavbu na výstavbu, která uspokojuje i přísné designové měřítko.“ I proto je partnerem velkých designových akcí, jako je například Designblok nebo Zlín Design Week. Již od roku 2006 se pod záštitou firmy koná studentská architektonická soutěž ModulArch, jejímž cílem je propojit modulární systém s ambiciózním designérským řešením. Spojnicí podobných snah by se mělo stát plánované Centrum modulární architektury KOMA City, které firma plánuje otevřít v roce 2018.

Efektivita Designu

V roce 2015, kdy firma realizovala český pavilon na EXPO v Miláně, vzrostly její tržby o 46 %.

80-90 % produkce se vyváží do zahraničí, kde je design výrobků důležitou konkurenční výhodou. V soutěži Exportér roku 2016 se firma v kategorii Nárůst exportu 2014–2015 umístila na třetím místě.

V roce 2016 firma zaznamenala tržby okolo 1 mld. Kč. Ty byly dvojnásobné oproti roku 2012.

KOMA Modular je držitelem ocenění Firma roku 2015, zlaté i stříbrné medaile ze soutěže o inovační firmu Zlínského kraje nebo zlatou medailí z mezinárodního stavebního veletrhu CONECO.

Další případové studie

WOW Prague

TON

Teta drogerie

Tescoma

TECHO

Technistone

Škoda Auto

Rock for People

RAVAK

pietro filipi

Ostrava

mmcité

Mattoni

LINET

JABLOTRON

Botas

BORCAD

Air Bank

Design Audit je nová služba, která pomáhá českým firmám zvýšit konkurenceschopost. Poskytujeme objektivní analýzu stavu designu ve vaší firmě, přinášíme obecná doporučení i návrhy řešení konkrétních problémů. Přečtěte si víc