TECHO by AHREND 2010

Obrat v roce 2010

1,12 mld. Kč

Skutečnost, že nábytkem značky Ahrend (původně Techo) vybavují své stavby významní čeští i zahraniční architekti, svědčí o jeho úspěšném designu. Elegantní a nadčasové výrobky z dílen firmy využívají návštěvníci Národní technické knihovny v Praze, zaměstnanci FIRMY ČEZ nebo České národní banky či studenti londýnské Queen Mary University.

Designem proti krizi

U počátku spolupráce českého výrobce a významných designérů však stála krize, která na firmu dopadla v roce 1995. Vedení přizvalo holandského designéra Hanse Verbooma, aby vytvořil systém kancelářských stolů Arkus. Přestože se jednalo o riskantní krok, firmě se sázka na design vyplatila.
Do dvou let od představení nového výrobku zdvojnásobil výrobce obrat, přičemž 80 % prodaných výrobků tvořil právě stolový systém Arkus.

Kromě Hanse Verbooma se dvorními spolupracovníky firmy stali Petr Kolář a Aleš Lapka z architektonického studia ADR, kteří navrhli stolový systém Focus oceněný mezinárodní cenou Red Dot Award. Trio Kolář, Lapka a Verboom pak úspěch na kolbištích designu zopakovali kancelářským stolem WOT. Ten je obdivován pro svůj minimalisticky elegantní vzhled i promyšlené užití lehké voštiny šetrné
k životnímu prostředí.

Nábytek pro knihovnu i nemocnici

Další významní čeští i zahraniční designéři, jako je například Jiří Pelcl, Radim Babák, studio Olgoj Chorchoj nebo Craig Jones, navrhli pro firmu variabilní škálu vybavení kancelářských prostor
od pracovních stolů a židlí po sedací systémy i množství doplňků. Nadčasová tvarová čistota, široké možnosti kombinací a důraz na funkční řešení přesvědčily mnohé architekty, aby Ahrend přizvali k zařízení interiérů svých projektů.

Funkční, ale ošklivý produkt je v dnešní době neprodejný.

Jiří Kejval, generální ředitel, Techo a.s.

Úspěšná byla kooperace s Evou Jiřičnou na interiérech knihovny Univerzity Tomáše Bati i konferenčního centra ve Zlíně nebo se studiem Projektil architekti na vybavení Národní technické knihovny v Praze.
V zahraničí vybavil Ahrend Queen Mary a Margaret University ve Velké Británii, kancelář
v Buckinghamském paláci či řadu nemocnic v Africe.

Působení pod novou značkou

V roce 2008 se 100 % vlastníkem původní firmy Techo stala nizozemská skupina Royal Ahrend NV, která patří mezi tři největší výrobce kancelářského nábytku v Evropě. Na začátku roku 2021 pak značka Techo definitivně zanikla a převzala jméno svého vlastníka.

Ahrend je příkladem firmy, která investuje do kvalitního designu svých výrobků a tento postup se jí vyplácí. Díky exportním úspěchům byla založena řada poboček společnosti v Evropě i Asii. Důkazem rychlého vývoje firmy jsou i obraty společnosti. V roce 1995 vykazovala společnost obrat 150 mil. Kč,
o patnáct let později se už pohybovala o řád výše: obrat přesáhl jednu miliardu korun a v roce 2019
se roční obrat firmy téměř dotýkal hranice 1,5 miliardy Kč.

Efektivita Designu

V roce 2010 činil obrat firmy 1,12 miliardy Kč, což představovalo více než sedminásobek obratu v roce 1995, kdy firma poprvé začala spolupracovat s designéry.

První významná spolupráce s designérem Hansem Verboomem v roce 1995 přinesla firmě dvojnásobný nárůst obratu. Jím navržený systém kancelářských stolů Arcus tvořil 80 % prodaných výrobků.

Ahrend je držitelem mezinárodních cen za design Red Dot Award, cen za Vynikající výrobek roku Design centra ČR a mnoha dalších ocenění.

Další případové studie

WOW Prague 2016

USSPA 2022

TON 2021

Teta 2013-2014

Tescoma 2020

Technistone 2021

Škoda Auto 2011

Super zoo 2021

Rock for People 2011

RAVAK 2021

pietro filipi 2012

Ostrava 2011

mmcité 2011

Mattoni 2011

LINET 2020

KOMA Modular 2021

JABLOTRON 2021

Botas 2010

BORCAD 2012

Air Bank 2012