2010 TECHO by AHREND

Obrat v roce 2010

1,12 mld. Kč

Skutečnost, že nábytkem značky Ahrend (původně Techo) vybavují své stavby významní čeští i zahraniční architekti, svědčí o jeho úspěšném designu. Elegantní a nadčasové výrobky z dílen firmy využívají návštěvníci Národní technické knihovny v Praze, zaměstnanci FIRMY ČEZ nebo České národní banky či studenti londýnské Queen Mary University.

Designem proti krizi

U počátku spolupráce českého výrobce a významných designérů však stála krize, která na firmu dopadla v roce 1995. Vedení přizvalo holandského designéra Hanse Verbooma, aby vytvořil systém kancelářských stolů Arkus. Přestože se jednalo o riskantní krok, firmě se sázka na design vyplatila.
Do dvou let od představení nového výrobku zdvojnásobil výrobce obrat, přičemž 80 % prodaných výrobků tvořil právě stolový systém Arkus.

Kromě Hanse Verbooma se dvorními spolupracovníky firmy stali Petr Kolář a Aleš Lapka z architektonického studia ADR, kteří navrhli stolový systém Focus oceněný mezinárodní cenou Red Dot Award. Trio Kolář, Lapka a Verboom pak úspěch na kolbištích designu zopakovali kancelářským stolem WOT. Ten je obdivován pro svůj minimalisticky elegantní vzhled i promyšlené užití lehké voštiny šetrné
k životnímu prostředí.

Nábytek pro knihovnu i nemocnici

Další významní čeští i zahraniční designéři, jako je například Jiří Pelcl, Radim Babák, studio Olgoj Chorchoj nebo Craig Jones, navrhli pro firmu variabilní škálu vybavení kancelářských prostor
od pracovních stolů a židlí po sedací systémy i množství doplňků. Nadčasová tvarová čistota, široké možnosti kombinací a důraz na funkční řešení přesvědčily mnohé architekty, aby Ahrend přizvali k zařízení interiérů svých projektů.

Funkční, ale ošklivý produkt je v dnešní době neprodejný.

Jiří Kejval, generální ředitel, Techo a.s.

Úspěšná byla kooperace s Evou Jiřičnou na interiérech knihovny Univerzity Tomáše Bati i konferenčního centra ve Zlíně nebo se studiem Projektil architekti na vybavení Národní technické knihovny v Praze.
V zahraničí vybavil Ahrend Queen Mary a Margaret University ve Velké Británii, kancelář
v Buckinghamském paláci či řadu nemocnic v Africe.

Působení pod novou značkou

V roce 2008 se 100 % vlastníkem původní firmy Techo stala nizozemská skupina Royal Ahrend NV, která patří mezi tři největší výrobce kancelářského nábytku v Evropě. Na začátku roku 2021 pak značka Techo definitivně zanikla a převzala jméno svého vlastníka.

Ahrend je příkladem firmy, která investuje do kvalitního designu svých výrobků a tento postup se jí vyplácí. Díky exportním úspěchům byla založena řada poboček společnosti v Evropě i Asii. Důkazem rychlého vývoje firmy jsou i obraty společnosti. V roce 1995 vykazovala společnost obrat 150 mil. Kč,
o patnáct let později se už pohybovala o řád výše: obrat přesáhl jednu miliardu korun a v roce 2019
se roční obrat firmy téměř dotýkal hranice 1,5 miliardy Kč.

Efektivita Designu

V roce 2010 činil obrat firmy 1,12 miliardy Kč, což představovalo více než sedminásobek obratu v roce 1995, kdy firma poprvé začala spolupracovat s designéry.

První významná spolupráce s designérem Hansem Verboomem v roce 1995 přinesla firmě dvojnásobný nárůst obratu. Jím navržený systém kancelářských stolů Arcus tvořil 80 % prodaných výrobků.

Ahrend je držitelem mezinárodních cen za design Red Dot Award, cen za Vynikající výrobek roku Design centra ČR a mnoha dalších ocenění.

Další případové studie

2024 Jánošík okna

2023 M&T

2022 USSPA

2021 TON

2021 Technistone

2021 Super zoo

2021 RAVAK

2021 KOMA Modular

2021 JABLOTRON

2020 Tescoma

2020 LINET

2016 WOW Prague

2013-2014 Teta

2012 pietro filipi

2012 BORCAD

2012 Air Bank

2011 Škoda Auto

2011 Rock for People

2011 Ostrava

2011 mmcité

2011 Mattoni

2010 Botas