2011 mmcité

Obrat 2013

9,7 mil. Euro

Někteří designéři tvoří luxusní výrobky pro úzkou skupinu zákazníků nebo nejmovitější jednotlivce. Jiní se snaží, aby jejich design byl přístupný všem. Radek Hegmon a David Karásek ze společnosti mmcité si zvolili druhou cestu. Věří, že jejich prvky městského mobiliáře dovedou ovlivnit celkovou kulturní úroveň společnosti.

Lavičky z „Vesmírné stanice“

V roce 1992 vyhlásilo město Zlín soutěž na městský mobiliář. Společným návrhem ji vyhráli dva studenti zlínského ateliéru designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Jejich návrhy tehdy ale nikdo neuměl vyrobit. Založili proto vlastní firmu mmcité, aby mohli dohlížet na realizaci svých nápadů a vysílat je do světa. Díky tomuto odvážnému kroku dnes najdeme jejich výrobky na nádvoří pražského hradu i na letišti Charlese de Gaulla v Paříži.

Mmcité je možná jediným českým výrobcem, kterého vlastní a vedou dva designéři. Díky tomu splňují výrobky firmy, jejich vizuální styl, ale i samotné sídlo v moravských Bílovicích ty nejpřísnější estetické i kvalitativní požadavky. V designérském oddělení mmcité v sídle firmy, přezdívaném pro svůj výrazný vzhled „Vesmírná stanice“, vznikají inovativní návrhy. Například revoluční stojan na kola Meandre tvořený ohýbanou gumou byl oceněn Chicagským muzeem designu a architektury i mezinárodní cenou za design Red Dot Award. Kromě vývoje standardních sérií spolupracuje mmcité s architekty také na projektech šitých na míru konkrétnímu místu.

Umění působit na veřejný prostor

V roce 1994, kdy mladí designéři mmcité zakládali, neměla většina představitelů českých měst ponětí, že městský mobiliář by měl mít kvalitní design a že je třeba do něj investovat. Karásek s Hegmonem však v designu laviček, odpadkových košů, stojanů na kola nebo přístřešků viděli možnost pozitivně působit na veřejný prostor. Dokázali přesvědčit vedení měst, že umí vytvořit kvalitní a krásné vybavení za konkurenceschopnou cenu, a proto dnes produkty mmcité potkáváme na ulicích mnoha českých měst a obcí.

Design je podle nás hledání kompromisu mezi tvarem a funkcí. Velmi si vážíme našich měst, a tak se snažíme dělat je krásnější.

Radek Hegmano a David Karásek, designéři a majitelé mmcité a.s.

Mimo městského mobiliáře se Karásek s Hegmonem věnují také produkci exteriérového nábytku pro zahrady, restaurace a hotely pod dceřinou značkou egoé. Výrobce má čtyři evropské pobočky v Polsku, Maďarsku, Španělsku a na Slovensku a dalších 25 obchodních zastoupení. Velkou výzvou však pro mmcité zůstává jih Evropy, kde je trh s městským mobiliářem na nejvyšší úrovni v Evropě. Cestu na španělská veřejná prostranství si firma mmcité už našla. Jedna z jejích nejodvážnějších realizací – přístřešky a vybavení tramvajových zastávek ve španělské Zaragoze – získala v červnu 2012 cenu Mezinárodní asociace pro veřejnou dopravu.

Efektivita Designu

V roce 2011 činil celkový obrat mmcité 13,1 milionu eur.

V posledních pěti letech zvýšila firma objem exportu téměř trojnásobně. V roce 2011 činil podíl exportu na celkovém obratu firmy 59 %.

Díky odvaze pronikat na zahraniční trhy obrat prvků městského mobiliáře mmcité každý rok výrazně roste.

Další případové studie

2023 M&T

2022 USSPA

2021 TON

2021 Technistone

2021 Super zoo

2021 RAVAK

2021 KOMA Modular

2021 JABLOTRON

2020 Tescoma

2020 LINET

2016 WOW Prague

2013-2014 Teta

2012 pietro filipi

2012 BORCAD

2012 Air Bank

2011 Škoda Auto

2011 Rock for People

2011 Ostrava

2011 Mattoni

2010 TECHO by AHREND

2010 Botas