2023 M&T

růst tržeb 2013-2022

+205 %

M&T 1997 je největším českým producentem designových dveřních a okenních klik s příslušenstvím. Ve východočeské Dobrušce ročně vyrobí více než 120 tisíc párů dveřních klik a od roku 2022 je obchodovaný na pražské burze na trhu START malých a středních firem. Společnost, kterou před čtvrtstoletím se svými bratry založil bývalý fotbalový reprezentant Ivo Ulich, otevírá dveře ve více než 50 zemích světa a v českém i světovém srovnání patří do prémiového segmentu a mezi úzkou designovou špičku.

Jak to bylo

Název M&T je zkratkou pro Material & Technology a číslo 1997 odkazuje na rok založení. Příběh se začal psát v době, kdy Roman Ulich končil jako společník v krachující česko-polské firmě, která mimo jiné přeprodávala dveřní kliky. Přišel pak proto za svým bratrem Ivem, tehdy první sezonou záložníkem pražské Slavie, s nápadem začít v tomto oboru podnikat.

Odkoupili od zmíněné firmy zásoby, ale obchod s nimi nevzkvétal. Ivo musel podnik dotovat miliony korun vydělanými fotbalem. Turecký dodavatel byl nespolehlivý a kvalita jeho klik nedostatečná. V roce 2000 tak padlo rozhodnutí začít vyrábět vlastní kliky z tuzemských komponentů.

Dnes, o několik finančních krizí a vstup na burzu později, má společnost M&T 1997 v nabídce více než 500 modelů klik v různých barevných variacích kovových povrchů. Za jejich kliky berou miliardáři a manažeři v kancelářských budovách PPF, Agrofertu, KKCG nebo Livesportu, otevírají dveře také v víceúčelovém paláci Drn na pražské Národní třídě či luxusním „českém“ resortu Velaa na Maledivách. Lze je najít i v mnoha soukromých domech: na Seychelách, Mauriciu i v Brazílii, doma je mají i bývalé fotbalové hvězdy Pavel Nedvěd, Patrik Berger nebo Karel Poborský. Ivo Ulich se jako většinový vlastník společnosti zařadil do malé skupiny špičkových českých profesionálních sportovců, kteří uspěli i v byznysu.

Design svépomocí

V Česku nebylo z pohledu tradice výroby klik na co navazovat. Know-how tu mělo jen několik lokálních kováren, o designové ztvárnění na širší byznysové škále a s vlastní značkou se tu nikdo ani nepokoušel. Společnost M&T 1997 tak za svou konkurenci v prémiovém segmentu považuje významné hráče ze zahraničí: rodinné firmy s dlouhou historií jako německé FSB nebo italské Olivari.

Roman Ulich se coby vyučený strojař ujal v rodinném podniku, do něhož vedle Iva patří i nejstarší bratr Petr, designu a technického vývoje. Inspiraci hledá v průmyslu, architektuře či přírodě: model Industry vypadá jako železniční most, model Maya jako mayský chrám a model Tukan se podobá zobáku tukana. „Jak jsem pro to získal cit? Asi jsem se dobře díval okolo sebe. Musí ti zůstat dětský pohled na svět – když jako dítě něco navnímáš, vidíš to jinak než dospělý,“ říká. „Když zavřu oči, tak tu kliku prostě vidím. Jen si ji pak načrtnu, kolega mi ji vytiskne na 3D tiskárně, uděláme si ji ze dřeva jako model a pak jdeme k reálnému prototypu.“

M&T 1997 vlastní více než 150 patentů a průmyslových vzorů. A v inovacích neustále pokračuje: třeba asymetrické kování Up & Down umožňuje zvolit si, jestli chcete rukojeť dole, či nahoře. Nebo nová verze kliky Minimal má integrované zamykání, takže nepotřebujete klíčovou dírku.

Aby se prověřila dlouhodobá funkčnost a odolnost nových modelů, Ulichovi si na jejich testování pořídili do dobrušské továrny speciální robotickou ruku, která bere za kliku a otevírá s ní dveře až 5000krát za den.

Design je prosperita

Role designu od prvního modelu M&T neustále roste. „Podoba je čím dál důležitější,“ přitakává Roman Ulich s tím, že zákazníci řeší zejména tvar, barvu a povrch. Variace obsahují 18 různých povrchů, včetně měděné či grafitové varianty. V tom je východočeská firma unikátní napříč střední a východní Evropou, jelikož umožňuje maximální přizpůsobení na míru.

Roman Ulich si zakládá na tom, že jeho design musí být „hezký, ne průměrný“. Stejně jako u dalších produktů, na které dennodenně sahá, si chce užít to nejlepší. Jeho tvorba sleduje především minimalistické trendy a designovou čistotu. „Vítězem se stane ten, kdo udělá kliku, která bude co nejvíce skrytá,“ říká.

Jeho bratr Ivo vidí důraz na design jako možnost odlišení se a přidanou hodnotu rodinného byznysu. A také jako cestu k vylepšování tržeb. „Díky designu můžeme prodávat dráž než výrobci ze západní Evropy či Spojených států, kteří mají často i stoletou tradici. Samozřejmě kvalita produktu je nedílnou součástí,“ podotýká bývalý fotbalista.

Ocenění a spolupráce

V kancelářích M&T 1997 se třpytí dvě ocenění Red Dot Design Award. První je z roku 2013 za řadu Minimal/Maximal, ta druhá z roku 2020 za inovativní řešení dveřního systému Magnetic. Pod oběma je podepsaný Roman Ulich.

Firma ovšem spolupracuje i s předními designéry a architekty, například s Barborou Škorpilovou, jejíž kliky ze série Mimolimit slouží v PPF Gate nebo v resortu Velaa na Maledivách. Své kliky mají i oceňovaní architekti Zdeněk Fránek nebo Stanislav Fiala. Ten si pro svůj polyfunkční dům Drn na Národní třídě i přestavbu Šporkova paláce v Hybernské ulici v Praze vyrobil kliky, jejichž design vychází z roxorů, tedy hrubých železných tyčí používaných jako výztuž do betonu.

A poslední spolupráci firma navázala s uznávanou architektkou Evou Le Peutrec. Její nová klika Nomád bude představená na mezinárodní přehlídce Designblok 2023. „Klika je takový podpis architekta, první věc, které se v budově dotknete,“ vysvětluje Le Peutrec svou motivaci k designovému spojení s M&T 1997 s tím, že své kliky mají i světové architektonické hvězdy Zaha Hadid i Frank Gehry.

„Nejlepší architekti dotahují do posledního detailu exteriér i interiér. Od A do Z. Mají své světlo, židličku, stůl i kliku. To je za mě ten nejlepší design,“ říká Roman Ulich. „A budeme v tom pokračovat.“

Efektivita Designu

Společnost vyváží své produkty do více než 50 zemí světa a v českém i světovém srovnání patří do prémiového segmentu a mezi úzkou designovou špičku.

Mezi lety 2013 a 2022 celkové tržby firmy narostly o 205 %.

M&T získala v letech 2013 a 2020 dvě ocenění Red Dot Design Award.

Další případové studie

2024 Jánošík okna

2022 USSPA

2021 TON

2021 Technistone

2021 Super zoo

2021 RAVAK

2021 KOMA Modular

2021 JABLOTRON

2020 Tescoma

2020 LINET

2016 WOW Prague

2013-2014 Teta

2012 pietro filipi

2012 BORCAD

2012 Air Bank

2011 Škoda Auto

2011 Rock for People

2011 Ostrava

2011 mmcité

2011 Mattoni

2010 TECHO by AHREND

2010 Botas